Modern bir sağlık personeli ve estetik tıp uzmanının üniforması yüksek kalite standartlarını karşılamalı ve çeşitli özelliklere sahip olmalıdır:

– zararlı maddelere maruz kalmaktan korumak

– iyi havalandırılmış

– giymek için rahat olmalı

– hipoalerjenik olmak

– bakımı kolay olmalı

– temizlenmesi kolay olmalı

– birden fazla yıkamaya dayanıklı

– mal sahibinin statüsünü ve profesyonelliğini vurgulamak

Pamuklu kumaşlar rahattır, nefes alabilir, emici ve dayanıklıdır, ancak dezavantajları vardır: kırışırlar, çekerler, dökülürler, yıkanırlar.

Polyester kumaşlar bakımda daha rahat ve gösterişsizdir, dayanıklıdır, suyu iter. Sentetik ilaveli tıbbi üniforma iyi yıkanır, çabuk kurur (bu ter için de geçerlidir), orijinal rengini uzun süre korur, ancak giymek her zaman hoş değildir, vücut polyester bir üniforma içinde çok çabuk “yorulur”.

Pamuk ve polyester daha farklı olamazdı. Ancak tıbbi kumaşların üretimi sırasında, her bir elyafı ayrı ayrı kullanarak elde edilemeyen özellikler verirler. Pamuk karışımlı kumaş, hem doğal hem de polyester elyafların en iyi özelliklerini bir araya getirir. Karışımlı pamuktan yapılan tıbbi giysiler dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli olmasının yanı sıra:

– Dokunması hoş;

– yüksek dayanıklılığa sahiptir;

– oldukça esnek

– kırışmaz ve büzülmeye karşı dayanıklıdır;

– aşınmaya dayanıklı ve uzun ömürlü

Bileşimdeki en uygun oran %60 pamuk ve %40 polyesterdir, bu durumda kumaş pamuğun yumuşaklığını ve doğallığını dokunuşa kadar korur. Tıbbi giysi üretimi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tıbbi üniforma seçerken o kadar iyi seçimler yapabilirsiniz.